Zaopatrzenie w wodę
System zaopatrzenia w wodę gminy Mielno oparty jest na zakupie wody pitnej z Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Koszalinie oraz na ujęciu wód podziemnych w miejscowości Łazy eksploatowanych przez Spółkę. Ponadto Ekoprzedsiębiorstwo Sp. z o.o. ma również podpisaną umowę na zakup wody od gminy Będzino.
Głównym źródłem zaopatrzenia w wodę gminy Mielno jest jej zakup od MWiK Sp. z o.o. w Koszalinie. Maksymalny zakup wody z MWiK Sp. z o.o. w Koszalinie ustalony został w umowie na 130 l/s (6500 m3/dobę), natomiast zakup wody z gminy Będzino ograniczony jest w umowie na:
- 110 m3/d dla miejscowości Gąski,
- 25 m3/d dla miejscowości Niegoszcz,
- 28 m3/d dla miejscowości kolonia Sarbinowo.
Możliwości produkcyjne wody pitnej z ujęć własnych określone są w pozwoleniach wodnoprawnych ujęć i wynoszą:
- Ujęcie w Łazach: 2 160 m3/d,
Poza opisywanymi ujęciem wody istotnym elementem zaopatrzenia w wodę w gminie Mielno jest zbudowany w 2005 roku zbiornik retencyjny wody pitnej w Mielnie o pojemności 1250 m3 ze stacją pomp, którego zadaniem jest stabilizacja ciśnienia wody kupowanej z Koszalina w sezonie letnim, w szczytowych momentach jej poboru.
W ramach tego zakresu Spółka posiada następujące zezwolenia:
- zezwolenie na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków z dnia 04.12.2007 r., wydane decyzją 1/07 przez Wójta Gminy Mielno,
- pozwolenie wodnoprawne dla ujęcia wody w Łazach wydane decyzją Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Koszalinie z dnia 22.11.2019 r.
Stacja Uzdatniania Wody w Łazach została zmodernizowana w 2012 r. oraz w 2019 r. Inwestycja pn. "Rozbudowa i przebudowa stacji uzdatniania wody w m. Łazy, gmina Mielno" z roku 2012 została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Natomiast modernizacja przeprowadzona w roku 2019 sfinansowana została ze środków własnych. W wyniku zrealizowanych zadania osiągnięto:
- zmianę technologii na zapewniającą jakość wody uzdatnionej zgodnej z rozporządzeniem w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia;
- stabilizację wydajności i ciśnienia wody wprowadzanej do systemu wodociągowego;
- zmniejszenie energochłonności i ryzyka awarii;
- zmniejszenie zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska;
- równomierne dobowe ujmowanie wody ze studni głębinowych zwiększające sprawność eksploatowanych zasobów;
- zamontowano lampy UV w celu utrzymania wymaganych parametrów mikrobiologicznych wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Uzdatniona woda magazynowana jest w naziemnym pionowym cylindrycznym zbiorniku retencyjnym o pojemności V=350 m3 zlokalizowanym w sąsiedztwie budynku technologicznego. Woda do sieci podawana jest poprzez zespół pompowy (zestaw hydroforowy) utrzymujący stałe ciśnienie wody w sieci wodociągowej w przedziale 3-6atm.
Ujęcie i stacja uzdatniania wody współpracuje z istniejącym układem magistral i rurociągów rozbiorczych na terenie gminy Mielno oraz ze Zbiornikiem Retencyjnym Wody znajdującym się w Mielnie.
Spółka w najbliższych latach zamierza wybudować Zbiornik Retencyjny Wody na granicy sołectw Gąski i Sarbinowo, którego zadaniem będzie stabilizacja ciśnienia dla tych miejscowości.